101 éves a torontói Evangélikus Református Magyar Egyesült Egyház

MagTV Riportok
Typography

Idén ünnepli fennállásának 101.évfordulóját a leghosszabb múltra visszatekintő torontói magyar egyházközség, az Evangélikus Református Magyar Egyesült Egyház. Az ünnepi istentisztelet után a koronavírus járvány miatt korlátozott számú résztvevővel emlékeztek az elmúlt évtizedekre a hívek és a testvéregyházak képviselői.

101 éves az Evangélikus Református Magyar Egyesült Egyház

- KÖVESSY ZSOLT riportja

Fúró, fűrész, véső, kalapács, csavarhúzó - csak néhány szerszám, ami az elmúlt hónapokban Csikász László tiszteletesnek a Biblia lapjainak forgatásához szokott kezében gyakran megfordult. A torontói Evangélikus Református Magyar Egyesült Egyház lelkipásztora és segítői hónapok óta javítgatják, szépitgetik a templom épületét, hogy a százegy éves egyházközség méltó körülmények között ünnepelhesse a jeles évfordulót.

 - A lenti helységben le kellett tépni az egész mennyezetet, új falat építettünk fel a konyhában, új plasztik csempézetet - sorolja Csikász László, az egyházközség lelkipásztora. - Fönt megépítettük a lelkészirodát, megépítettük a gyerekszobát. Az összes falat kicseréltük, a mennyezettel együtt, az összes vezetéket kicseréltük az elektromos vezetékkel együtt.

Czakó László, aki építkezéseken dolgozik, oroszlánrészt vállalt a felújítási munkálatokban.

 - Én gipszkartonoztam, én tépeltem, én plaszteroztam. A nagytetőt javítottam, és építettem itt kint az előtetőt, ezt a tornáctetőt, ez teljesen le lett bontva. Ezeket csináltam én itt igazán. Hogy miért? Barátságból. Laci bácsi nekem egy ilyen személyes lelkészem, de nem a papom, én nem vagyok igazán hívő ember, de nekem egy ilyen személyes jóbarátom.

A gyülekezet 1920-ban alakult. Hosszú ideig az Egyesült Nemzetek Egyháza elnevezésű nagyobb testület részeként huszonhét különböző nemzetiségű gyülekezet és felekezet híveivel osztozott egy hatalmas belvárosi metodista templom épületén. Az első és második világháborús valamint az 56-os kivándorlási hullámok sok embert vonzottak az egyházhoz, akik nemcsak gazdag hitéletre de egy segítő közösségre is találtak.

 - Segítettek egymásnak az emberek munkát szerezni - meséli Csikász tiszteletes. - Nem tudtak angolul, így magyar kis közösségekbe próbáltak először egymásnak segíteni, dolgozni, munkát találni. Nem utolsósorban akár vallásilag, iskolázottsági szempontból is, hogy hová menjen a gyerek iskolába, satöbbi, satöbbi. És nagyrészt a mindenkori lelkészek segítették a gyülekezet tagjait. Tehát ezt egy ilyen segélyző központnak is lehetett nevezni.

1984-ben vásároltak saját templomot, ami ma is a gyülekezet otthonául szolgál és közösségi tér is egyben. Az elmúlt évtizedekben működött itt nőegylet, férfikör, énekkar, vasárnapi iskola, cserkészet, rendeztek irodalmi esteket, művészeti kiállításokat.

 - A múlt tapasztalatai alapján folytatjuk tovább a munkánkat, remélvén azt, hogy ez továbbra is élni fog, mint ahogy már megérte eddig is, most már immár a százegyedik évet - folytatja Csikász László. - Lám, mit ad Isten, ugye, az áldás az mindig felülről jön, kérem itt vagyunk, és nem is olyan rossz állapotban, és még igyekszünk fejleszteni és igyekszünk növekedni ezen a területen is. Ehhez kérjük az Istennek az erejét, és a hívek segítségét.

DunaTV, Öt kontinens - 101 éves az Evangélikus Református Magyar Egyesült Egyház

Cérna Emma három éve jár a gyülekezetbe. Amellett hogy sok feladatot vállal a templomban, kivette a részét a felújításból is, a festéstől a padlólerakásig.

 - Megszerettem itt az istentiszteletet, és most már ide tartozom. Az összejöveteleken nagyon jól érezzük magunkat. Hogyha összejövünk, nem akarunk hazamenni, mert mint egy kis családi kör úgy vagyunk, és hát mindenki jól érzi magát.

A 101.évfordulóra emlékező istentisztelet után a Kossuth teremben adománygyűjtő műsoros délutánra gyűltek össze a hívek és a testvéregyházak képviselői, a koronavírus járvány miatt korlátozott számban.

 - Látszik, hogy az emberek, amikor munkában vannak, akkor valami motíválja őket. A jövőre néznek. Nem a megállásra, nem a stagnálásra, és nem a múltra - véli Soltész Rita beszolgáló lelkész. - Én azt kívánom, hogy sokan, akik szomjúhozzák és érzik Isten igéjét, töltsék meg a padokat. Ámen.

 - Felemelő volt részt vennni a mai istentiszteleten - mondja dr. Laky-Takács Péter közösségi diplomata. -  Toronto egyik legrégebbi magyar egyházközségében vagyunk, ahol 1920 óta magyarul hirdetik az igét, reméljük, hogy ez az elkövetkezendő száz évben is így marad.

Százegy év gazdag hitélet és az idők során egy sok változást túlélő gyülekezet - a torontói Evangélikus Református Magyar Egyesült Egyház egy olyan közösség, amely a múltját nem felejti, de bizakodóan a jövőbe tekint.